Conference-at-a-Glance

Schedule for GIN Conference (Oct. 22 – 24)

 

[su_tabs active=”1″][su_tab title=”Thursday, Oct. 22nd”]

 

Times GIN Activity Location Who
until 7:30 Breakfast Hotels School Teams
7:30 – 7:45 Board Bus to EARJ In Front of Hotels School Teams
7:45 Depart from Hotel In Front of Hotels School Teams
7:45 – 8:15 Bus to EARJ In Front of Hotels School Teams
8:15 – 9:30 Campus Tour / Registration Campus / Tartan School Teams
9:35 – 10:00 Opening Ceremony Auditorium ALL
10:00 – 10:10 Social Media Presentation (Twitter) Auditorium ALL
10:10 – 10:15 Figueres Video Clip Auditorium ALL
10:15  – 10:25 Meditation Auditorium ALL
10:25 – 11:05 Keynote Speaker # 1: Vik Muniz Auditorium ALL
11:05 – 11:35 Film Festival Session #1 Auditorium ALL
11:35 – 12:15 Ideas Fair + Snack Tartan ALL
12:25 – 1:05 Student Workshop Session #1 US Classrooms ALL
1:05 – 1:35 Lunch 1 (L1)

 

Global Village #1 (L2)

Cafeteria (Lunch)

 

Upper School Classrooms

L1 GV Teams
L2 GV Team
1:00 – 1:35 Advisors Lunch with Lunch 1 Global Villages Cafeteria (Lunch) All Advisors
1:40-2:15 Lunch 2 (L2)

 

Global Village #1 (L1)

Cafeteria (Lunch)

 

Upper School Classrooms (GV)

L2 GV Team

 

L1 GV Teams

1:40-2:15 Meeting of the Minds #1 (all advisors): Small Group Activities Library All Advisors
2:20 – 3:00 Sustainability Stations #1:

Sustainable Design: Tisa Rodriguez

 

 

Sustainable Construction: Daniel Garza

 

 

Steve Running on Climate Change TBA

 

 

Historical / Ecological Tour: Ryan Sagare

 

 

Sustainable Business / Renewable Energy: Nick Kay

 

Museon

 

 

Green Space

 

 

Auditorium

 

 

Cafeteria

 

 

MS Attic

 

GVs Group 1: Jaguar, Wandering Spider, Sea-Turtle, Yellow Viper

 

GVs Group 2: Maned Wolf, Hummingbird, Tucan, Red Crab

 

GVs Group 3: Three Banded Armadillo, Jacare, Anteater, Golden Lion Tamarin

 

GVs Group 4: Anaconda, Sloth, Capivara, Blue Macaw

 

GVs Group 5: Pink Dolphin, Dyeing Poison Frog, Green Parrot, Giant Otter

3:10 – 3:25 EARJ Drama Presentation Auditorium ALL
3:25 – 3:35 EARJ Carbon Team Presentation Auditorium ALL
3:35 – 4:15 Keynote Speaker #2:  John Liu Auditorium ALL
4:15 – 4:40 Film Festival Session #2 Auditorium ALL
4:40 – 5:05 Ideas Fair + Snack Tartan ALL
5:15 – 5:55 Student Workshop Session #2 Upper School Classrooms ALL
6:00 – 6:40 Sustainability Stations #2:

Sustainable Design: Tisa Rodriguez

Sustainable Construction: Daniel Garza

Steve Running on Climate Change TBA

Historical / Ecological Tour: Ryan Sagare

Sustainable Business / Renewable Energy: Nick Kay

 

Museon

Green Space

Auditorium

Cafeteria

MS Attic

 

GVs Group 5

GVs Group 1

GVs Group 2

GVs Group 3

GVs Group 4

6:50 – 7:25 Breakout Sessions:

 

Auditorium: John Liu

MuseOn: Binka le Breton

MS Attic: Daniel Garza

LS Attic: Social Media GINterns

731AB: John Paul Moscarella

730AB: Didu Simas

 

 

Auditorium

MuseOn

MS Attic

LS Attic

731AB

730AB

 

 

 

 

ALL

7:30 – 8:00 Keynote Speaker #3: Julia Guimaraes Auditorium ALL
8:00 – 8:05 Jardim Botanico Intro and Info Auditorium ALL
8:10 – 8:45  

Global Villages # 2

 

Meeting of the Minds # 2

 

Upper School

 

Classrooms
Library

 

GV Teams

 

Advisors

8:45 – 9:40 Dinner & Entertainment – Samba! Cafeteria ALL
9:45 Participants Transfer to Hotels Bus Area ALL Participants

 

[/su_tab]
[su_tab title=”Friday, Oct. 23rd”]

 

 

Times GIN Activity Location Who
until 7:30 Breakfast Hotels School Teams
7:30 – 7:45 Board Bus to EARJ In Front of Hotels School Teams
7:45 Depart from Hotel In Front of Hotels School Teams
7:45 – 8:10 Bus to Jardim Botanico In Front of Hotels School Teams
8:15 – 9:40 Global Villages #3: Scavenger Hunt Excursion

 

Meeting of Mind #3: Find a partner and join the fun!!

 

Jardim Botanico

School Teams & GVLs

 

All Advisors

9:45 – 10:00 Bus to EARJ Jardim Botanico Parking Area School Teams & GVLs
10:00 – 10:35 Snack Tartan ALL
10:40 – 10:50 Social Media Presentation (Instagram) Auditorium ALL
10:50 – 10:55 Meditation Auditorium ALL
10:55 – 11:35 Keynote Speaker # 4: Binka Le Breton Auditorium ALL
11:35 – 12:05 Film Festival Session #3 Auditorium ALL
12:15 – 12:55 Student Workshop Session #3 Upper School Classrooms ALL
1:00 – 1:35 Lunch 1 (L1)

 

Global Village #4 (L2)

Cafeteria (Lunch)

 

Upper School Classrooms

L1 GV Teams
L2 GV Team
1:00 – 1:35 Advisors Lunch with Lunch 1 Global Villages Cafeteria (Lunch) All Advisors
1:40-2:15 Lunch 2 (L2)

 

Global Village #4 (L1)

Cafeteria (Lunch)

 

Upper School Classrooms (GV)

L2 GV Team

 

 

L1 GV Teams

1:40-2:15 Meeting of the Minds #4 (all advisors) : Small Group Activities Library All Advisors
2:20 – 3:00 Sustainability Stations #3:

Sustainable Design: Tisa Rodriguez

Sustainable Construction: Daniel Garza

Steve Running on Climate Change TBA

Historical / Ecological Tour: Ryan Sagare

Solar Grid- Renewable Energy: Nick Kay

 

Museon

Green Space

Auditorium

White Gate Near Cafeteria

By the Soccer Field

 

GVs Group 4

GVs Group 5

GVs Group 1

GVs Group 2

GVs Group 3

3:10 – 3:40 Acao Social Pela Musica Performance Auditorium ALL
3:40 – 4:10 Keynote Speaker # 5:  Bela Gil Auditorium ALL
4:10 – 4:35 Film Festival Session #4 Auditorium ALL
4:45 – 5:25 Student Workshop Session #4 Upper School Classrooms Choice
5:25 – 5:55 Snack / Break Time Tartan ALL
6:00 – 6:45 Sustainability Stations #4:

Sustainable Design: Tisa Rodriguez

Sustainable Construction: Daniel Garza

Steve Running on Climate Change TBA

Historical / Ecological Tour: Ryan Sagare

Sustainable Business / Renewable Energy: Nick Kay

 

Museon

Green Space

Auditorium

White Gate Near Cafeteria

By Soccer Field

 

GVs Group 3

GVs Group 4

GVs Group 5

GVs Group 1

GVs Group 2

6:50 – 7:35 Keynote Speaker # 6: Didu Simas Auditorium ALL
7:35 – 7:40 Mindful Meal Presentation Auditorium ALL
7:45 – 8:15 Breakout Sessions:

Auditorium: John Liu

MuseOn: Binka le Breton

MS Attic: Daniel Garza

731AB:  Hosting A GIN Conference

730AB: Didu Simas

 

Auditorium

MuseOn

MS Attic

731AB

730AB

 

ALL

8:15 – 9:40

 

9:00 – 9:30

Food Justice Dinner / Entertainment – Capoeira!

 

Meeting of the Minds #5 (all advisors): 9:00 – 9:30 optional for independent work

Cafeteria
Library
ALL
All Advisors
9:45 Participants Transfer to Hotels Bus Area School Teams

 

[/su_tab]

[su_tab title=”Saturday, Oct. 24th”]

Times GIN Activity Location Who
until 7:30 Breakfast Hotels School Teams
7:30 – 7:45 Board Bus to EARJ In Front of Hotels School Teams
7:45 Depart from Hotel In Front of Hotels School Teams
7:45 – 8:15 Bus to EARJ In Front of Hotels School Teams
8:30 – 8:45 Social Media Presentation (Facebook) Auditorium ALL
8:45 – 8:50 Meditation Auditorium ALL
8:50 – 9:10 Keynote Speaker # 7: John Paul Moscarella Auditorium ALL
9:10 – 9:40 Film Festival Session #5 Auditorium ALL
9:40 – 10:10 Snack Tartan ALL
10:20 – 11:00 Student Workshop Session #5 Upper School Classrooms ALL
11:10 – 11:50 Sustainability Stations #5:

Sustainable Design: Tisa Rodriguez

Sustainable Construction: Daniel Garza

Steve Running on Climate Change TBA

Historical / Ecological Tour: Ryan Sagare

Sustainable Business / Renewable Energy: Nick Kay

 

Museon

Green Space

Auditorium

White gate near the Cafeteria

By the Soccer Field

 

GVs Group 2

GVs Group 3

GVs Group 4

GVs Group 5

GVs Group 1

12:00 – 12:35 Global Villages #5: Final Discussions / Goodbyes

Meeting of the Minds (all advisors): Final Reflection

Upper School Classrooms
Library
GV Teams

All Advisors

12:35 – 1:15 Lunch / Entertainment Cafeteria ALL
1:20 – 1:45 Rischard Video Auditorium ALL
1:45 –  2:25 Closing Ceremony Auditorium ALL
2:30 Participants Transfer to Hotels OR Reserved Excursions Bus Area School Teams

 

[/su_tab][/su_tabs]

 

Comments are closed